VM i håndbold 2019 (mænd)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Ambox currentevent.svgDenne artikel beskriver en aktuel begivenhed
Informationerne kan blive ændret hurtigt, som begivenheden skrider frem.
VM i håndbold 2019 (mænd)
Generelle informationer
Værtslande Danmark Danmark
Tyskland Tyskland
Dato 10.27. januar 2019[1]
Deltagere 24 
Spillested (i 6 værtsbyer)
Statistikker
Antal kampe 48
Antal mål 2579  (53,73 pr. kamp)
Publikum 408.888  (8.519 pr. kamp)
Topscorer(e) Tyskland Uwe Gensheimer (29 mål)
Rusland Timur Dibirov (29 mål)

Senest opdateret: 16. januar 2019.

Verdensmesterskabet i håndbold for mænd 2019 bliver det 26. VM i håndbold for mænd arrangeret af IHF. Slutrunden afvikles i Danmark og Tyskland fra den 10. - 27. januar 2019.[1][2]

Slutrunde

Værtslande

Pr. 25. oktober 2013 havde nedenstående lande vist interesse for at afholde mesterskabet[3]. Oprindeligt havde Danmark og Tyskland hver især vist interesse for at være værter, men i oktober 2013 indgik de en aftale om at ansøge om et delt værtsskab.

Værtsnationen blev udpeget 28. oktober 2013, hvor Danmark og Tyskland blev udpeget som værter.[5]

Spillesteder

Berlin München Herning
Mercedes-Benz Arena Olympiahalle Jyske Bank Boxen
Kapacitet: 14.800 Kapacitet: 12.000 Kapacitet: 15.000
O2 World Berlin.JPG Olympic Hall, Munich.JPG Jyske Bank Boxen.jpg
København Köln Hamborg
Royal Arena Lanxess Arena Barclaycard Arena
Kapacitet: 16.000 Kapacitet: 19.250 Kapacitet: 13.300
Royal Arena Copenhagen.jpg Köln deutz kölnarena.jpg Color Line Arena.JPG

Kampene bliver spillet i seks forskellige arenaer - to i Danmark og fire i Tyskland. Begge lande er vært for to grupper i den indledende runde og en mellemrundegruppe. Semifinalerne spilles i Tyskland, mens bronzekampen og finalen afvikles i Danmark.[6]

Danmark

Jyske Bank Boxen i Herning bliver vært for 14 af de 15 kampe i Danmarks indledende gruppe, herunder fire af Danmarks fem kampe, alle ni kampe i den danske mellemrundegruppe, placeringskampene om 5.- til 8.-pladsen samt bronzekampen og finalen. Danmarks første kamp bliver spillet i Royal Arena i København, som også bliver vært for alle 15 kampe i Sverige eller Norges indledende gruppe. Derudover skal President's Cup-kampene om placeringerne 17-24 spilles i Royal Arena.

Tyskland

Mercedes-Benz Arena i Berlin lægger gulv til kampene i Tysklands indledende gruppe, mens den anden indledende gruppe i Tyskland afvikles i Olympiahalle i München, hvor Frankrig eller Kroatien vil holde til. Mellemrundekampene i Tyskland spilles i Lanxess Arena i Köln, hvor også President's Cup-kampene om 13.- til 16.-pladsen løber af stablen. De to semifinaler er placeret i Barclaycard Arena i Hamborg.

Kvalifikation

Kvalifikation Datoer Pladser Kvalificerede hold
Værtslande 28. oktober 2013 2  Danmark
 Tyskland
VM i håndbold 2017 11.29. januar 2017 1  Frankrig
EM i håndbold 2018 12.28. januar 2018 1  Spanien
Afrikamesterskabet 2018 17.27. januar 2018 3  Angola
 Egypten
 Tunesien
Asienmesterskabet 2018 18.28. januar 2018 4  Bahrain
 Qatar
 Saudi-Arabien
 Sydkorea
Europæisk kvalifikation 2018 25. oktober 201714. juni 2018 9  Østrig
 Kroatien
 Ungarn
 Island
 Makedonien
 Norge
 Rusland
 Serbien
 Sverige
Panamerikamesterskabet 2018 1624. juni 3  Brasilien
 Argentina
 Chile
Wild card 1  Japan
1  Korea

Lodtrækning

Lodtrækningen fandt sted 25. juni 2018 i København, Danmark.[7]

Seeding

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6
 Frankrig
 Spanien
 Sverige
 Danmark
 Kroatien
 Rusland
 Norge
 Ungarn
 Qatar
 Tyskland
 Østrig
 Makedonien
 Serbien
 Tunesien
 Island
 Argentina
 Brasilien
 Egypten
 Bahrain
 Chile
 Sydkorea
 Saudi-Arabien
 Angola
 Japan

Dommere

Dommerparrene blev valgt den 25. oktober 2018.[8]

Dommerpar
Argentina Argentina Julian Grillo
Sebastián Lenci
Kroatien Kroatien Matija Gubica
Boris Milošević
Tjekkiet Tjekkiet Václav Horáček
Jiří Novotný
Danmark Danmark Martin Gjeding
Mads Hansen
Frankrig Frankrig Karim Gasmi
Raouf Gasmi
Tyskland Tyskland Robert Schulze
Tobias Tönnies
Iran Iran Majid Kolahdouzan
Alireza Mousaviannazhad
Makedonien Makedonien Gjorgji Nachevski
Slave Nikolov
Montenegro Montenegro Ivan Pavićević
Miloš Ražnatović
Norge Norge Håvard Kleven
Lars Jørum
Portugal Portugal Duarte Santos
Ricardo Fonseca
Slovenien Slovenien Bojan Lah
David Sok
Spanien Spanien Óscar López
Ángel Ramírez
Sverige Sverige Mirza Kurtagic
Mattias Wetterwik
Schweiz Schweiz Arthur Brunner
Morad Salah
Tunesien Tunesien Ismail Boualloucha
Ramzi Khenissi

Gruppespillet

Holdene var fordelt i følgende grupper.[7]

Alle tider er lokale tider (UTC+1).

Gruppe A

Kampene i Gruppe A spilles i Mercedes-Benz Arena i Berlin.

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Frankrig 4 3 1 0 115 91 +24 7 Kvalificeret til mellemrunden
2  Tyskland 4 2 2 0 111 87 +24 6
3  Rusland 4 1 2 1 109 104 +5 4
4  Brasilien 4 2 0 2 92 103 −11 4
5  Serbien 4 1 1 2 104 115 −11 3
6  Korea 4 0 0 4 98 129 −31 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 10. januar 2019. Kilde: IHF
Regler for placeringsinddeling: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) antal mål scoret i indbyrdes opgør; 4) måldifference(alle kampe); 5) positiv målforskel(alle kampe).
10. januar 2019
18:15
 Korea 19–30  Tyskland
Jang, Kang T. 4 (10–17) Gensheimer 7
Suspension 1×Rødt kort Rapport Suspension 1×Gult kort



11. januar 2019
18:00
Serbien   30-30  Rusland
Ilic 6 (16-16) Dibirov
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


11. januar 2019
20:30
Brasilien   22–24  Frankrig
Toledo 8 (13–16) Guigou, Mem 6
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



12. januar 2019
15:30
Rusland   34–27  Korea
Shishkarev 7 (20–13) Kang J., Park K. 4
Suspension 2×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 1×Gult kort


12. januar 2019
18:15
Tyskland   34–21  Brasilien
Gensheimer 10 (15–8) Toledo 5
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort


12. januar 2019
20:30
Frankrig   32–21  Serbien
Remili, Fabregas 5 (15–12) Radivojevic 6
Suspension Rapport Suspension 2×Gult kort



14. januar 2019
15:30
Serbien   22–24  Brasilien
Marsenić, Radivojević 5 (11–14) Toledo 5
Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort


14. januar 2019
18:00
Rusland   22–22  Tyskland
Dibirov 8 (10–12) Gensheimer 8
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


14. januar 2019
20:30
Frankrig   34–23  Korea
Remili 7 (17–16) Kang T. 7
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



15. januar 2019
15:30
Rusland   23 - 25  Brasilien
Dibirov, Zhitnikov 6 (10 - 15) Borges 7
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


15. januar 2019
18:00
Korea   29 - 31  Serbien
Kang 12 (16 - 14) Vorkapic
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort


15. januar 2019
20:30
Tyskland   25-25  Frankrig
Gensheimer, Wiede, Strobel 4 (12-10) Mahe 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension



17. januar 2019
15:30
Brasilien   -  Korea


17. januar 2019
18:00
Tyskland   -  Serbien


17. januar 2019
20:30
Frankrig   -  Rusland



Gruppe B

Kampene i gruppe B spilles i Olympiahalle i München.

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Kroatien (A) 4 4 0 0 129 96 +33 8 Kvalificeret til mellemrunden
2  Spanien (A) 4 4 0 0 123 91 +32 8
3  Island 4 2 0 2 113 102 +11 4
4  Makedonien 4 2 0 2 109 115 −6 4
5  Japan (E) 4 0 0 4 99 124 −25 0
6  Bahrain (E) 4 0 0 4 84 129 −45 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 11. januar 2019. Kilde: IHF
Regler for placeringsinddeling: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) antal mål scoret i indbyrdes opgør; 4) måldifference(alle kampe); 5) positiv målforskel(alle kampe).
(A) Avanceret til næste runde; (E) Elimineret.
11. januar 2019 Japan   29-38  Makedonien
Jin Watanabe 5 (13-18) Kiril Lazarov 8
Suspension [Rapport] Suspension 1×Gult kort


11. januar 2019
18:00
Island   27–31  Kroatien
Pálmarsson 7 (14–16) Stepančić 8
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


11. januar 2019
20:30
Bahrain   23–33  Spanien
Al-Sayyad, Habib 7 (11–16) Solé 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



13. januar 2019
14:00
Makedonien   28–23  Bahrain
K. Lazarov 8 (12–8) Al-Sayyad 6
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


13. januar 2019
16:30
Kroatien   35–27  Japan
Horvat 8 (18–13) Tokuda 6
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


13. januar 2019
19:00
Spanien   32 - 25  Island
Solé 5 (19 - 14) Gudmundsson
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort



14. januar 2019
15:30
Island   36–18  Bahrain
Gunnarsson 8 (16–10) Merza 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort 2×Rødt kort


14. januar 2019
18:00
Kroatien   31–22  Makedonien
Duvnjak 6 (16–11) Manaskov 6
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


14. januar 2019
20:30
Spanien   26–22  Japan
Solé 8 (10–11) Tokuda 7
Suspension Rapport Suspension 2×Gult kort



16. januar 2019
15:30
Japan   21–25  Island
Agarie 4 (12–13) Sigurmannsson 5
Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort


16. januar 2019
18:00
Kroatien   32–20  Bahrain
Štrlek 11 (19–9) Jalal 5
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


16. januar 2019
20:30
Makedonien   21–32  Spanien
Peševski 6 (12–13) Gómez 6
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort



17. januar 2019
15:30
Bahrain   -  Japan


17. januar 2019
18:00
Makedonien   -  Island


17. januar 2019
20:30
Spanien   -  Kroatien



Gruppe C

Kampene i gruppe C spilles i Jyske Bank Boxen i Herning, bortset fra Danmarks første kamp mod Chile, der spilles i Royal Arena i København.

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Norge 4 4 0 0 149 89 +60 8 Kvalficeret til mellemrunden
2  Danmark 4 4 0 0 137 77 +60 8
3  Tunesien 4 2 0 2 106 120 −14 4
4  Østrig 4 1 0 3 94 116 −22 2
5  Chile 4 1 0 3 98 140 −42 2
6  Saudi-Arabien 4 0 0 4 85 127 −42 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 10. januar 2019. Kilde: IHF
Regler for placeringsinddeling: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) antal mål scoret i indbyrdes opgør; 4) måldifference(alle kampe); 5) positiv målforskel(alle kampe).
10. januar 2019
20:15
Chile   16-39  Danmark
Salinas 4 (4-22) Mortensen 8
Suspension Rapport Suspension 2×Gult kort



11. januar 2019
18:00
Saudi-Arabien   22–29  Østrig
Al-Salem 7 (9–15) Bilyk 7
Suspension 2×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort


11. januar 2019
20:30
Tunesien   24–34  Norge
Jaballah 5 (13–18) Jøndal 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort



12. januar 2019
15:00
Østrig   24–32  Chile
Weber 6 (15–14) Er. Feuchtmann 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


12. januar 2019
17:30
Norge   40–21  Saudi-Arabien
Rod 9 (20–10) Alsalem 7
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


12. januar 2019
20:15
Danmark   36–22  Tunesien
Lauge, Hansen 7 (19–10) Chouiref 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



14. januar 2019
15:00
Tunesien   36–30  Chile
Chouiref, Soussi 7 (18–15) Er. Feuchtmann, Salinas 8
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


14. januar 2019
17:30
Norge   34–24  Østrig
Sagosen 8 (16–13) Božović 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


14. januar 2019
20:15
Danmark   34–22  Saudi-Arabien
M. Jacobsen 7 (17–11) Mo. Al-Salem 4
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort



15. januar 2019
16:15
Saudi-Arabien   20 - 24  Tunesien
Alabdulali 6 (8 - 12) Sanai, Boughanmi, 7
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort


15. januar 2019
18:30
Norge   41 - 20  Chile
Blonz 8 (21 - 12) Salinas 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort


15. januar 2019
20:45
Østrig   17-28  Danmark
Bozovic, Weber, Dicker 3 (8-11) M. Jacobsen, Lauge 6
Suspension 1×Gult kort Rapport  2×Gult kort



17. januar 2019 Chile   -  Saudi-Arabien


17. januar 2019 Østrig   -  Tunesien


17. januar 2019 Danmark   -  Norge



Gruppe D

Kampene i gruppe D spilles i Royal Arena i København.

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Sverige (A) 4 4 0 0 118 81 +37 8 Kvalificeret til mellemrunden
2  Ungarn (A) 4 2 2 0 121 105 +16 6
3  Egypten 4 1 1 2 99 105 −6 3
4  Argentina 4 1 1 2 94 104 −10 3
5  Qatar 4 1 0 3 99 102 −3 2
6  Angola 4 1 0 3 93 127 −34 2
Første kamp(e) vil blive spillet den 11. januar 2019. Kilde: IHF
Regler for placeringsinddeling: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) antal mål scoret i indbyrdes opgør; 4) måldifference(alle kampe); 5) positiv målforskel(alle kampe).
(A) Avanceret til næste runde.
11. januar 2019
15:30
Angola   24-23  Qatar
Rome Hebo 7 (12-8) Allaedine Berrached 6
Suspension 2×Gult kort [Rapport] Suspension 2×Gult kort


11. januar 2019
18:00
Argentina   25–25  Ungarn
Simonet 6 (10–13) Balogh 11
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


11. januar 2019
20:30
Egypten   24–27  Sverige
El-Ahmar, Shebib 5 (11–13) Gottfridsson, Nilsson 5
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



13. januar 2019
15:30
Qatar   28–23  Egypten
Ali 9 (15–12) Elahmar 6
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


13. januar 2019
18:00
Ungarn   34 - 24  Angola
Boka 5 (18 - 8) Ferreira 5
Suspension 2×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension


13. januar 2019
20:30
Sverige   31–16  Argentina
Zachrisson 6 (15–10) Fernandez 6
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort



14. januar 2019
15:30
Ungarn   32–26  Qatar
Lékai 5 (16–11) Marzo, Sinen 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort


14. januar 2019
18:00
Argentina   20–22  Egypten
Fernández 5 (9–8) Sanad 7
Suspension 4×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort 1×Rødt kort


14. januar 2019
20:30
Sverige   37–19  Angola
Ekberg, Zachrisson 5 (19–14) Hebo 5
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort 1×Rødt kort



16. januar 2019
15:30
Angola   26–33  Argentina
Ferreira 7 (12–17) Simonet 7
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


16. januar 2019
18:00
Ungarn   30–30  Egypten
Lékai 6 (14–14) Zeinelbaedin 7
Suspension Rapport Suspension


16. januar 2019
20:30
Qatar   22–23  Sverige
Benali 8 (11–10) Nilsson, Zachrisson 7
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort 1×Rødt kort



17. januar 2019
15:30
Egypten   -  Angola


17. januar 2019
18:00
Qatar   -  Argentina


17. januar 2019
20:30
Sverige   -  Ungarn



Mellemrunde

Gruppe I

Kampene i gruppe 1 bliver spillet i Köln.

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1 A1 0 0 0 0 0 0 0 0 Avancerer til semifinalerne
2 B1 0 0 0 0 0 0 0 0
3 A2 0 0 0 0 0 0 0 0 Avancerer til kamp om 5. plads
4 B2 0 0 0 0 0 0 0 0
5 A3 0 0 0 0 0 0 0 0
6 B3 0 0 0 0 0 0 0 0
Opdateret indtil kamp(e) spillet den unknown. Kilde: [kilde mangler]
Regler for placeringsinddeling: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) indbyrdes målforskel; 4) måldifference(alle kampe); 5) positiv målforskel(alle kampe).
19. januar 2019 -


19. januar 2019 -



20. januar 2019 -


20. januar 2019 -



21. januar 2019 -


21. januar 2019 -



23. januar 2019 -


23. januar 2019 -


23. januar 2019 -



Gruppe II

Kampene i gruppe 2 bliver spillet i Herning.

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1 C1 0 0 0 0 0 0 0 0 Avancerer til semifinalerne
2 D1 0 0 0 0 0 0 0 0
3 C2 0 0 0 0 0 0 0 0 Avancerer til kamp om 5. plads
4 D2 0 0 0 0 0 0 0 0
5 C3 0 0 0 0 0 0 0 0
6 D3 0 0 0 0 0 0 0 0
Opdateret indtil kamp(e) spillet den unknown. Kilde: [kilde mangler]
Regler for placeringsinddeling: 1) point; 2) indbyrdes opgør; 3) indbyrdes målforskel; 4) måldifference(alle kampe); 5) positiv målforskel(alle kampe).
19. januar 2019 -


19. januar 2019 -



20. januar 2019 -


20. januar 2019 -



21. januar 2019 -


21. januar 2019 -



23. januar 2019 -


23. januar 2019 -


23. januar 2019 -



Presidents Cup

21. –24. pladserne

 
21. –24. plads semifinaler21. plads
 
      
 
19. januar
 
 
 Korea
 
20. januar
 
B6
 
 
 
19. januar
 
 
 
C6
 
 
D6
 
23. plads
 
 
20. januar
 
 
 
 
 
 

21. –24. plads semifinaler

19. januar 2019
13:00
 Korea -


19. januar 2019
15:30
-



23. plads

20. januar 2019
13:00
-



21. plads

20. januar 2019
15:30
-



17.-20. pladserne

 
17. –20. plads17. plads
 
      
 
19. januar
 
 
A5
 
20. januar
 
B5
 
 
 
19. januar
 
 
 
C5
 
 
D5
 
19. plads
 
 
20. januar
 
 
 
 
 
 

17. –20. plads semifinaler

19. januar 2019 -


19. januar 2019 -



19. plads

20. januar 2019 -



17. plads

20. januar 2019 -



13.-16. pladserne

 
13. –16. plads semifinaler13. plads
 
      
 
19. januar
 
 
A4
 
20. januar
 
B4
 
 
 
19. januar
 
 
 
C4
 
 
D4
 
15. plads
 
 
20. januar
 
 
 
 
 
 

13.-16. plads semifinaler

19. januar 2019
13:00
-


19. januar 2019
15:30
-



15. plads

20. januar 2019
13:00
-



13. plads

20. januar 2019
15:30
-



Slutspil

 
SemifinalerneFinale
 
      
 
25. januar
 
 
 
 
27. januar
 
 
 
 
 
25. januar
 
 
 
 
 
 
 
 
Bronzekamp
 
 
27. januar
 
 
 
 
 
 

Semifinaler

25. januar 2019 -



25. Januar 2019 -



7. plads

26. januar 2019 -



5. plads

26. januar 2019 -



Bronzekamp

27. januar 2019 -



Finale

27. januar 2019 -



Rangering

Nr. Hold
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Kvalificeret til sommer-OL 2020.
Kvalificeret til kvalifikationsturneringen til sommer-OL 2020.

Kilder

Referencer

  1. ^ a b Dansk Håndbold Forbund (12. december 2017). "Årets julegave: De første billetter til herre-VM; i 2019 er i salg". dhf.dk. Hentet 13. december 2017. 
  2. ^ Jensen, Finn T. (28. oktober 2013). VM 2019 til Danmark / Tyskland. Hentet 28. oktober 2013. 
  3. ^ Duus, Rasmus (25. oktober 2013). "Danmark er kæmpe værtsskabsfavoritter". Hbold.dk. Hentet 25. oktober 2013. 
  4. ^ Jensen, Nikolaj (11. oktober 2013). "VM til Danmark og Tyskland i 2019?". Hbold.dk. Hentet 11. oktober 2013. 
  5. ^ Ritzau (3. juli 2013). "DHF vil have herre-VM i 2019: Ansøgning sendt". Tv2.dk. Hentet 3. juli 2013. 
  6. ^ Handball '19 - Venues
  7. ^ a b Thrilling groups emerged in the draw for the men's WCH 2019. handball19.com. 25. juni 2018. 
  8. ^ "Referee couples for Germany/Denmark 2019 announced". ihf.info. 25 October 2018.