Tyrkiet Rundt 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Tyrkiet Rundt 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute54. Tyrkiet Rundt
KonkurrenceUCI World Tour 2018 2.UWT
Etaper6
Datoer9. – 14. oktober 2018
Distance950 km
LandTUR Tyrkiet
StartbyKonya
MålbyIstanbul
Hold20
Startende ryttere140
Resultater
VinderESP Eduard Prades (Euskadi-Murias)
ToerKAZ Aleksej Lutsenko (Astana)
TreerAUS Nathan Haas (Katusha-Alpecin)
PointtrøjeIRL Sam Bennett (Bora-Hansgrohe)
BjergtrøjeSLO Grega Bole (Bahrain-Merida)
SprinttrøjeTUR Onur Balkan (Torku Şekerspor)
HoldkonkurrenceUSA BMC Racing
◀ 20172019
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tyrkiet Rundt 2018 var den 54. udgave af landevejscykelløbet Tyrkiet Rundt. Løbet foregik i perioden 9. til 14. oktober 2018. Løbet var en del af UCI World Tour 2018. Den samlede vinder af løbet blev spanske Eduard Prades fra Euskadi-Murias.

Ryttere og hold

WorldTeams (9)
  1. KAZ Astana
  2. BRN Bahrain-Merida
  3. USA BMC Racing
  4. GER Bora-Hansgrohe
  5. BEL Quick-Step Floors
  6. SUI Katusha-Alpecin
  7. GER Sunweb
  8. USA Trek-Segafredo
  9. UAE UAE Emirates
Professionelle kontinentalhold (10)
  1. ESP Burgos BH
  2. ESP Caja Rural-Seguros RGA
  3. POL CCC Sprandi Polkowice
  4. FRA Delko-Marseille Provence-KTM
  5. ESP Euskadi-Murias
  6. RUS Gazprom-RusVelo
  7. COL Manzana Postobón
  8. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  9. BEL WB-Aqua Protect-Veranclassic
  10. ITA Wilier Triestina-Selle Italia
Landshold
  1. TUR Tyrkiet
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere

Etaperne

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 9. okt.KonyaKonya
middel bjergetape
149,7ARG Maximiliano RichezeARG Maximiliano Richeze
2. etape 10. okt.AlanyaAntalya
flad etape
154,1IRL Sam BennettIRL Sam Bennett
3. etape 11. okt.Fethiye – Marmaris
bjergetape
137IRL Sam BennettIRL Sam Bennett
4. etape 12. okt.Marmaris – Selçuk
bjergetape
206,7KAZ Aleksej LutsenkoKAZ Aleksej Lutsenko
5. etape 13. okt.Selçuk – Manisa
middel bjergetape
136,5COL Álvaro HodegKAZ Aleksej Lutsenko
6. etape 14. okt.BursaIstanbul
flad etape
166IRL Sam BennettESP Eduard Prades

1. etape

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ARG Maximiliano Richeze Quick-Step Floors3t 29' 14"
2. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 0"
3. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 0"
4. COL Álvaro Hodeg Quick-Step Floors+ 0"
5. AUS Brenton Jones Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
6. ITA Simone Consonni UAE Emirates+ 0"
7. ESP Enrique Sanz Euskadi-Murias+ 0"
8. BEL Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
9. BEL Edward Theuns Sunweb+ 0"
10. ITA Luca Pacioni Wilier Triestina-Selle Italia+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ARG Maximiliano Richeze den lyseblå førertrøjeden grønne sprinttrøjeQuick-Step Floors3t 29' 04"
2. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 4"
3. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 6"
4. BEL Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen-Baloise+ 7"
5. ESP Beñat Txoperena den røde bjergtrøjeEuskadi-Murias+ 9"
6. AUS Brenton Jones Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
7. ITA Simone Consonni UAE Emirates+ 10"
8. ESP Enrique Sanz Euskadi-Murias+ 10"
9. BEL Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise+ 10"
10. BEL Edward Theuns Sunweb+ 10"


2. etape

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe3t 24' 37"
2. COL Álvaro Hodeg Quick-Step Floors+ 0"
3. ITA Simone Consonni UAE Emirates+ 0"
4. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 0"
5. ESP Iván García Bahrain-Merida+ 0"
6. BEL Edward Theuns Sunweb+ 0"
7. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
8. ESP Enrique Sanz Euskadi-Murias+ 0"
9. ITA Luca Pacioni Wilier Triestina-Selle Italia+ 0"
10. RUS Aleksandr Porsev Gazprom-RusVelo+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett den lyseblå førertrøjeden grønne pointtrøjeBora-Hansgrohe6t 53' 35"
2. ARG Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 6"
3. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 12"
4. ITA Simone Consonni UAE Emirates+ 12"
5. BEL Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen-Baloise+ 13"
6. BEL Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise+ 13"
7. ESP Josu Zabala Caja Rural-Seguros RGA+ 14"
8. ESP Beñat Txoperena den røde bjergtrøjeEuskadi-Murias+ 15"
9. COL Fernando Orjuela Manzana Postobón+ 15"
10. BEL Edward Theuns Sunweb+ 16"


3. etape

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett den lyseblå førertrøjeden grønne pointtrøjeBora-Hansgrohe3t 16' 27"
2. ARG Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 0"
3. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
4. NZL Patrick Bevin BMC Racing+ 0"
5. TUR Ahmet Örken Tyrkiet+ 0"
6. ESP Iván García Bahrain-Merida+ 26"
7. KAZ Aleksej Lutsenko Astana+ 26"
8. AUS Nathan Haas Katusha-Alpecin+ 26"
9. POL Przemysław Kasperkiewicz Delko-Marseille Provence-KTM+ 26"
10. ESP Mikel Aristi Euskadi-Murias+ 26"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett den lyseblå førertrøjeden grønne pointtrøjeBora-Hansgrohe10t 09' 52"
2. ARG Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 10"
3. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 22"
4. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 22"
5. BEL Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise+ 23"
6. ESP Josu Zabala Caja Rural-Seguros RGA+ 24"
7. COL Fernando Orjuela Manzana Postobón+ 25"
8. ESP Iván García Bahrain-Merida+ 26"
9. AUS Nathan Haas Katusha-Alpecin+ 26"
10. ESP Eduard Prades Euskadi-Murias+ 26"


4. etape

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. KAZ Aleksej Lutsenko Astana5t 24' 22"
2. ITA Diego Ulissi UAE Emirates+ 0"
3. ESP Eduard Prades Euskadi-Murias+ 0"
4. GBR James Knox Quick-Step Floors+ 0"
5. IRL Nicolas Roche BMC Racing+ 0"
6. POR Ruben Guerreiro Trek-Segafredo+ 0"
7. ITA Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
8. ESP Delio Fernández Delko-Marseille Provence-KTM+ 0"
9. ITA Matteo Fabbro Katusha-Alpecin+ 0"
10. SUI Kilian Frankiny BMC Racing+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. KAZ Aleksej Lutsenko den lyseblå førertrøjeAstana15t 34' 30"
2. ITA Diego Ulissi UAE Emirates+ 4"
3. ESP Eduard Prades Euskadi-Murias+ 6"
4. AUS Nathan Haas Katusha-Alpecin+ 10"
5. POR Ruben Guerreiro Trek-Segafredo+ 10"
6. ESP Delio Fernández Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
7. ITA Fabio Felline Trek-Segafredo+ 10"
8. ITA Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
9. ITA Matteo Fabbro Katusha-Alpecin+ 10"
10. IRL Nicolas Roche BMC Racing+ 10"


5. etape

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. COL Álvaro Hodeg Quick-Step Floors3t 15' 12"
2. GER John Degenkolb Trek-Segafredo+ 0"
3. AUS Nathan Haas Katusha-Alpecin+ 0"
4. IRL Sam Bennett den grønne pointtrøjeBora-Hansgrohe+ 0"
5. BEL Christophe Noppe Sport Vlaanderen-Baloise+ 0"
6. BEL Edward Theuns Sunweb+ 0"
7. POL Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice+ 0"
8. ARG Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 0"
9. RUS Aleksandr Porsev Gazprom-RusVelo+ 0"
10. ITA Simone Consonni UAE Emirates+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. KAZ Aleksej Lutsenko den lyseblå førertrøjeAstana18t 49' 42"
2. AUS Nathan Haas Katusha-Alpecin+ 4"
3. ITA Diego Ulissi UAE Emirates+ 4"
4. ESP Eduard Prades Euskadi-Murias+ 6"
5. ITA Fabio Felline Trek-Segafredo+ 9"
6. POR Ruben Guerreiro Trek-Segafredo+ 10"
7. ESP Delio Fernández Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
8. ITA Matteo Fabbro Katusha-Alpecin+ 10"
9. ITA Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
10. IRL Nicolas Roche BMC Racing+ 10"


6. etape

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. IRL Sam Bennett den grønne pointtrøjeBora-Hansgrohe3t 36' 28"
2. ESP Eduard Prades Euskadi-Murias+ 6"
3. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 6"
4. NED Mike Teunissen Sunweb+ 6"
5. POL Szymon Sajnok CCC Sprandi Polkowice+ 6"
6. BEL Edward Theuns Sunweb+ 0"
8. ARG Maximiliano Richeze Quick-Step Floors+ 0"
9. RUS Aleksandr Porsev Gazprom-RusVelo+ 0"
10. ITA Simone Consonni UAE Emirates+ 0"


Resultater

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ESP Eduard Prades den lyseblå førertrøjeEuskadi-Murias22t 26' 16"
2. KAZ Aleksej Lutsenko Astana+ 0"
3. AUS Nathan Haas Katusha-Alpecin+ 4"
4. ITA Diego Ulissi UAE Emirates+ 4"
5. ITA Fabio Felline Trek-Segafredo+ 9"
6. POR Ruben Guerreiro Trek-Segafredo+ 10"
7. ESP Delio Fernández Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
8. ITA Matteo Fabbro Katusha-Alpecin+ 10"
9. ITA Mauro Finetto Delko-Marseille Provence-KTM+ 10"
10. IRL Nicolas Roche BMC Racing+ 10"


Eksterne henvisninger